Za okrajom fotografie

Autor: Miloslav Bartos | 28.9.2012 o 18:53 | (upravené 28.9.2012 o 20:55) Karma článku: 12,30 | Prečítané:  512x

Fotografia je ako ľudská tvár, môžme sa na ňu nekonečne dlho pozerať, preštudujeme všetky jej črty - no nikdy pozeraním nezistíme, čo sa za jej povrchom skrýva. Tak je to aj s miestami, pre niekoho miesto prvého bozku, pre iného len lúka, tráva, strom - akých je milión.

Počas mojích fotovýletov sa nazbieralo veľa fotografií, väčšinu rýchlo preklikám, no za okrajmi niektorých úlovkov sa skrýva krátky, často banálny (ale pre mňa aj tak nezabudnuteľný) príbeh a v tom je skrytá ich hodnota. Veci, miesta, ľudia nemajú žiadnu - je obsiahnutá len vo vzťahu medzi nimi navzájom. Vybral som pár, v tejto chvíli viem len ja, čo sa za ich okrajom odohralo.

~~~

1.) Po pár hodinách hľadania niečoho fotografie-hodného v záhrade... sadnem si ku káve a oproti mne sedí nasledovný exemplár. Jeden cvak a už bol preč, viacej som ho v záhrade nevidel. Presne tak som videl len raz hada a salamandru škvrnitú - no bez fotoaparátu.

2.JPG

2.) Pri písaní članku o vode (Voda ~ výnimočne-anomálno-fascinujúca) bolo mojim plánon zachytiť aj vodu vo forme ľadu. Naplnil som formu z bábovky vodou, dal do mrazničky a po prvej fotografii - zdvihnúc môj objekt, zrazu bábovka plná vody vytiekla na stôl. Nechal som to tak, povedal som si "nebudem ja narafičovať žiadne fotografie".

3.JPG

3) Podobné boli pred tým iné "hry" s vodou. Pozerajúc cez makro objektív - neodhadol som vzdialenosť. Vodotesný nebol.

4.JPG

4) Najslnečnejší deň v tomto roku - v Tulln an der Donau (Blog Labuť - tichá elegancia) objavím loď s nápisom "dažďový deň". Vyčaril mi úsmev.

5.JPG

5.) Na autobusovej zástavke, vedľa dom, fotografujem cez plot odstavené auto a v tom počujem otvorenie dverí autobusu - vbehnem do vnútra a zabudnem fotonáradie na lavičke. Všimol som si to na ďalšej zástavke. Bežím späť a taška tam ešte bola... uf.

6.JPG

6.) Plánoval som urobiť blog o sprejeroch. Časom ten nápad ostal v zabudnutí. Aj keď to na fotografii nie je vidieť, sediac pri raňajkách a káve v podniku na brehu, len tak. Cvak.

7.JPG

7.) Pri tejto fotografii ma napadol sršeň - omráčenie bleskom pomohlo. (Blog Od sršňa... po zvončeky [Fotografie])

8.JPG

8.) Zaujímave na tejto fotografii je pre mňa fakt, že vznikla na tretí deň, keď si ten istý (alebo rovnako vyzerajúci) motýľ po tretí krát vyhľadal tie isté hodinky (nie na mojej ruke).

9.JPG

9.) Vznikla pred Radnicou vo Viedni o 01:35 ráno. Za okrajom sú bezdomovci na lavičkách - pripadal som si so statívom veľmi divne. Fotografia má chybu - ako ľahko zistiť, aj tak ju mám rád.

10.JPG

10.) Plán bol celú noc fotografovať, len tak, chodiť po meste, približne minútu po nasledovnej fotografii na všetkých objektoch (Radnica, Votivkirche, Opera, ...) zhasli osvetlenie. Neviem ako to majú načasované, možno som mal len v tú noc smolu, alebo primátor šetril. Alebo oboje.

11.JPG

11.) Pri nasledovnej fotografii sa pri mne zastavil starší párik. Pýtali sa "čo vidím na tých listoch, keď ich toľko-krát fotografujem?" - tak som im povedal, že mne sa také páči. Krútili hlavou nechápavo. 8^)

12.JPG

12.) Na nasledovnú mám smutno-zvláštnu spomienku, bol čarovný, letný deň. Veľa úlovkov. Hneď vedľa kvetiny ležala mŕtva veverička.

13.JPG

Pochoval som ju a už som sa v ten deň venoval len svetu za
okrajom všetkých fotografií.

Ďakujem za pozornosť,
prajem pekný víkend!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?