Čaro makro fotografie

Autor: Miloslav Bartos | 8.6.2012 o 13:03 | Karma článku: 11,26 | Prečítané:  1636x

Na burinách, listoch a v tráve žije veľa farebného, lietajúceho a od-nás-prchajúceho. Na jedného človeka pripadá (vraj) deväť miliárd takýchto stvorení. Samotné rastliny sú taktiež rôznorodé (a povšimnutiahodné). Zelené ročné obdobia sú rozbehnuté - pozývam na malý výlet do makro fotografie, ako impulz na skúmanie tohto inšpiratívneho sveta v svete.

21. Apríla - ležiac v tráve, som len tak pre zábavu urobil pár fotografií (blog "V záhrade") - snažiac sa priblížiť rôznym malým lietajúcim objektom. Použil som na to "starú" Canon EOS 400D - s objektívom pôvodne predávaným k fotoaparátu v roku 2006. S výsledkom som nebol spokojný... a aj som o rôznych nastaveniach fotoapáratu (a o fotografovaní ako takom) vôbec nič nevedel.

 

c.jpg

Kolega mi odporučil kúpiť makro objektív - určený na tento druh fotografie. Model: Canon EF-S 60mm/2,8/USM Macro - momentálne za 396€ (amazon.de). Rozhodne jeden z lacnejších ~ dľhšie som sa rozhodoval, nevedel som či sa tá investícia oplatí.

 

o.jpg

Po mesiaci (intenzívneho) fotenia mi dovoľte moju (nečakanú) eufóriu z tohto druhu fotografie zdieľať. Moje postrehy sú čisto laické - no možno pre niekoho inšpiratívne - sa makro fotografii začať venovať. Alebo len tak pre oko.

 

1. Čo fotiť?

Mám chuť povedať, že všetko. Makro objektív vytvorí fotografie, ktoré prekvapia často až pri ich prezeraní. Voľným okom nevnímame toľko detailov. Len list? Áno. Pri krátkom študovaní jeho "žíl" ho vnímame už podstatne dľhšie ako bežne v prírode. A to je to zaujímavé.

0.JPG

2. "(Ne)ostrosť"

Profesionál by o tom vedel určite odborne napísať. Laicky som zistil... pri makro fotografiách je to pre začiatočníka veľmi ťažké. Automatické zaostrenie pomáha len obmedzene - odporúčam manuálne. Silný vietor - pohybujúci motívom - je tiež problematický. Pokus zachytiť kvapku dažďa na liste - s manuálnym zaostrením:

1.JPG

3. Pozadie

Určite vec vkusu a aj ako v každej spomenutej téme - záleží aj od nastavenia parametrov fotoaparátu. (Jediný návod na použitie, ktorý som od A...Z prečítal.) -- samozrejme, čo jednotlivé parametre "spôsobia" je iná vec - najlepšie vyskúšať na jednom objekte rôzne kombinácie a neskoršie v kľude porovnať. Na nasledovnej ma napríklad ruší pozadie:

2.JPG

Na tejto fotke sa mi pozadie páči - bolo ľahšie zmeniť uhol fotenia. Zaostriť som chcel jej vnútro - čo sa skoro podarilo - no pravý lupienok je rušivo rozmazaný a o iných chybách pomlčím.

3.JPG

4. Uhol

Časté fotenie zlepší vnímanie rôznych faktorov: okolie; objekt, ktorý chceme zaostriť; svetlo (a tiene). Hlavne cvaknúť veľmi veľa fotiek (kľudne aj 50) toho istého a kriticky vybrať to subjektívne dobré. Uhol - niekedy nemá človek na výber, keď sa skrýva...

4.JPG

Pekné na makro fotografii je zachytenie ich sveta - bez jeho porušenia... to vyžaduje vynaliezavosť. Na nasledovnej som sa koncentroval na tieň a zabudol poriadne zaostriť na pavúka.

5.JPG

5. Čaro

Bez zväčšenia úplne bežný porast. Makro fotografia vie upútať - neostrosť beriem (v tomto prípade) naopak pozitívne.

6.JPG

6. Trpezlivosť

Najdôležitejšia je trpezlivosť - nasledovné dve fotky som vybral z 250 - stále mi otŕčali len ich zadok - tu sa mi ich podarilo ako tak zachytiť. Niekde si ľahnúť do trávy a čakať - to patrí tiež do repertoáru makrografa.

Pri tejto je všetko dôležité ostré - veľa času na zaostrenie nie je.

Nosí so sebou lekvár. 8^)

7.JPG

8.JPG

7. Nenápadnosť

Čím nenápadnejšie priblíženie, tým lepšie fotoúlovky. Prekvapuje ma - ako rýchlo niektorí obyvatelia trávy reagujú.

Lienka sa hneď "znehybnila", ako ma zbadala.

10.JPG

Po dvoch minútach sa rozhodla utiecť na okraj listu.

11.JPG

... a vzápätí odletela.

12.JPG

Jedno stretnutie bolo nezabudnuteľné - a nie len pre mňa...
ako ma zbadal:

13.JPG

Hneď bežal domov zvestovať, že bude slávny... niekde v blogu.

14.JPG

... no môjmu objektívu neutiekol. 8^)

15.jpg

Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?