Život na Slovensku je asi absolútna katastrofa!?

Autor: Miloslav Bartos | 12.5.2012 o 19:10 | (upravené 12.5.2012 o 22:06) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  2215x

Pred tromi mesiacmi som o blogoch ešte ani len nesníval. Nevedel som o výnimočnosti slov s osobným nádychom. Sem-tam skrútených do tém a odtieňov, ktoré by sa do žiadneho iného (dostupného) média „nezmestili“. Tým sa ma dotkýkajú a beriem ich vážnejšie ako sterilné správy. A tak som mal niekedy až zlé svedomie - pri zverejnovaní fotiek kvetín, zatiaľ čo tu škrípajúcimi slovami lomcovali úplne iné – akútnejšie témy.

Zdravotníctvo. Školstvo. Politika. Dôchodky. Korupcia. Pár vynechám. Je cítiť, že hýbu publikom, nie sú to fiktívne problémy jedného/jednej. Dozvedám sa z nich o Slovensku – porovnávam s Rakúskom – a pitvem vety do dvoch kategórii: „na uvoľnenie duše a mysľe, teraz vychŕlim, čo ma štve!“ a do „počúvajte – zlepšime svet – píšem fakty – do toho!“.

No, nepadol som z čerešne, celá moja rodina žije na Slovensku – tak mám áj iné „second hand“-informácie. Nič ma na Slovensku viacej neštvalo ako elastická juristika. Už v malých sporoch určuje výsledok vitamín Z - známosti. Čo potom vo veľkých? Asi poriadny chaos. V Rakúsku je to posunuté – „bežnosti“ sa riešia podľa zákona – niekedy až so zarážajúcou presnosťou. Keď ide o veľké ryby – tak sa len rieši. Dlhé roky. Nič viac. Bývalí ministri, lobisti, ktorým dokážu podvody, sa len škeria do objektívov a noviny opakujú ich frázy „všetko prebehlo v súľade so zákonmi“. Meno bývalého ministra financií; lobistov, ktorí posúvali milióny sem a tam – medzi politikmi a rôznymi fiktívnymi firmami... už sa to ani nedá čítať. Diskusie pod rakúskymi článkami v online spravodajstve sú veľmi podobné tunajším blogom. Len v inom jazyku, esencia je rovnaká. 

Kvalita rakúskej zdravotnej starostlivosti je priamo úmerná hrúbke peňaženky. Posteľe na chodbách (a celodenné čakanie v nemocniciach) nie sú raritou. Na operáciu financovanú zdravotnou poisťovňou môžte niekedy čakať týždne, mesiace – ak si to môžte dovoliť, v súkromných sa to vyrieši behom dní. Zubár vyždíme všetky úspory. Zo zákonného poistenia sa montujú akurát tak plechové. Dentálna turistika do Maďarska kvitne.

Školstvo a hlavne učitelia sú vďačnou témou politických strán – v Rakúsku vládne mienka, že sa učitelia (niekoľko mesiacov do roka) váľajú. Predbiehajú sa v nápadoch ako bodovať u zvyšku obyvateľstva. Posledným je návrh, aby sa učitelia cez letné prázdniny starali o deti. O slovenskom školstve viem len z blogov, viedenské je v každej škole iné. Rok som v jednej – s podielom cudzincov cez 70% - pracoval. Komunikačné lečo spestrovalo a znižovalo kvalitu vyučovania rapídne. Aj tak, nemotivovaného učiteľa som tu nezažil.

Na politickom nebi v Rakúsku sa – v porovnaní so Slovenskom - nič nedeje. Nová vláda „nečakane“ objaví špinu pod kobercom starej. Škandál okolo ex-ministra KHG alebo Telekom Austria sa už dlho točí v tupých mlynoch. Jediný prípad, kde súd – v roku 2010 - rozhodol desať ročným trestom o „rybke“ bol Helmut E. Škoda (podľa súdu) 1,72 miliárd eúr. V júli 2011 bol zo zdravotných dôvodov prepustený.

Malé rybky = možno trest, veľké ryby = žiaden trest – to nebude slovenské špecifikum.

Vyšším životným štandardom sa ohlási aj väčšia apatia k týmto témam - hranica korupcie sa posunie do sféry, kde sa to poctivého (v zmysle: zarabajúceho "čisté" peniaze) občana bude skôr nepriamo týkať - tak ako je to tu. Viem, že treba tieto témy prežúvať.  Niekedy mám už len z nadpisov pocit, že... "život na Slovensku je asi absolútna katastrofa!?".

Ale na tých úprimných slovách je sto-krát viacej pravdy ako na prázdnych bláboloch smotánky...

...často poriadne kyslej. Jedno, na ktorej strane Dunaja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?