Iron Sky ~ sci-fi "trash" pre fajnšmekrov

Autor: Miloslav Bartos | 15.4.2012 o 22:50 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1278x

2018. Americkí kozmonauti pristávajú (v rámci volebnej kampane) na Mesiaci. Ich výlet sa zvrtne behom sekúnd; keď - počas prieskumu okolia - objavia veľkú baňu, stráženú neznámymi, ktorí ich loď odstrelia raketou z druhej svetovej vojny. Jedná sa o nacistických vojakov, ktorí v roku 1945 odleteli na Mesiac, aby neskoršie - po dokončení "zázračnej zbrane" - ovládli svet. Samozrejme, že sa tým film len začína, do ich zajatia sa dostane afroameričan James Washington.

Bizarnosť horeuvedeného a meno fínskeho režiséra Timo Vuorensola ma motivovali ísť do kina. Ak by z tejto fínsko-nemecko-austrálskej koprodukcie bol režisér Nemec, obával by som sa humoru typu Ružová loď Surprise zachraňuje Zem. Iron Sky je iný.

Akčná sci-fi komédiaplakati.jpg
Fínsko, Nemecko, Austrália
2012 93 min.

Dej Už ani neviem. Inak povedané - už viete všetko. Scénar pendluje medzi rôznymi scénkami - technicky zaostalých Nemcov a volebnej kampane americkej prezidentky Sarah Palin, z ktorej vznikla veľmi podarená karikatúra. Medzi paródiou americkej "mierovej" politky a… viacej neprezradím. Len toľko: jednotlivé časti sú zlepené dokopy, ale film žije z nasledovného:

Herecké výkony Presvedčivé. Otto Götz a Julia Dietze nad priemerom.

Špeciálne efekty Na rozpočet 7,5 mil. € (z toho takmer 1 mil. € pomocou "crowdfunding") až prehnane dobré. Nebolo treba. Naštastie (svojou dĺžkou) spestrujú film len veľmi okrajovo.

Hudba Najlepšie na koniec. Priznám sa, že som sa práve kvôli nej nevedel veľmi koncentrovať na (teda mám pocit, že skôr vedľajší) dej. Slovinská skupina Laibach sa najviac postarala o neholywóodsku atmosféru. Bez pompézneho orchesteru à la Independence Day.

Celkový dojem Nenásilne absurdný, inteligentný "trash". Dej na franforce. Vykompenzovala ho vynikajúca hudba a humor, podávaný v homeopatických dávkach - no o to častejšie triafajúci do čierneho. Odporúčam.


... prívlastok »akčný« je prehnaný - ja som si oddýchol ...
8^)

u.JPG

Na ceste do slovenských kín... pre iné štáty viď oficiálne [release dates]

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?