Život na Slovensku je asi absolútna katastrofa!?

Autor: Miloslav Bartos | 12.5.2012 o 19:10 | (upravené 12.5.2012 o 22:06) Karma článku: 9,43 | Prečítané:  2206x

Pred tromi mesiacmi som o blogoch ešte ani len nesníval. Nevedel som o výnimočnosti slov s osobným nádychom. Sem-tam skrútených do tém a odtieňov, ktoré by sa do žiadneho iného (dostupného) média „nezmestili“. Tým sa ma dotkýkajú a beriem ich vážnejšie ako sterilné správy. A tak som mal niekedy až zlé svedomie - pri zverejnovaní fotiek kvetín, zatiaľ čo tu škrípajúcimi slovami lomcovali úplne iné – akútnejšie témy.

Zdravotníctvo. Školstvo. Politika. Dôchodky. Korupcia. Pár vynechám. Je cítiť, že hýbu publikom, nie sú to fiktívne problémy jedného/jednej. Dozvedám sa z nich o Slovensku – porovnávam s Rakúskom – a pitvem vety do dvoch kategórii: „na uvoľnenie duše a mysľe, teraz vychŕlim, čo ma štve!“ a do „počúvajte – zlepšime svet – píšem fakty – do toho!“.

No, nepadol som z čerešne, celá moja rodina žije na Slovensku – tak mám áj iné „second hand“-informácie. Nič ma na Slovensku viacej neštvalo ako elastická juristika. Už v malých sporoch určuje výsledok vitamín Z - známosti. Čo potom vo veľkých? Asi poriadny chaos. V Rakúsku je to posunuté – „bežnosti“ sa riešia podľa zákona – niekedy až so zarážajúcou presnosťou. Keď ide o veľké ryby – tak sa len rieši. Dlhé roky. Nič viac. Bývalí ministri, lobisti, ktorým dokážu podvody, sa len škeria do objektívov a noviny opakujú ich frázy „všetko prebehlo v súľade so zákonmi“. Meno bývalého ministra financií; lobistov, ktorí posúvali milióny sem a tam – medzi politikmi a rôznymi fiktívnymi firmami... už sa to ani nedá čítať. Diskusie pod rakúskymi článkami v online spravodajstve sú veľmi podobné tunajším blogom. Len v inom jazyku, esencia je rovnaká. 

Kvalita rakúskej zdravotnej starostlivosti je priamo úmerná hrúbke peňaženky. Posteľe na chodbách (a celodenné čakanie v nemocniciach) nie sú raritou. Na operáciu financovanú zdravotnou poisťovňou môžte niekedy čakať týždne, mesiace – ak si to môžte dovoliť, v súkromných sa to vyrieši behom dní. Zubár vyždíme všetky úspory. Zo zákonného poistenia sa montujú akurát tak plechové. Dentálna turistika do Maďarska kvitne.

Školstvo a hlavne učitelia sú vďačnou témou politických strán – v Rakúsku vládne mienka, že sa učitelia (niekoľko mesiacov do roka) váľajú. Predbiehajú sa v nápadoch ako bodovať u zvyšku obyvateľstva. Posledným je návrh, aby sa učitelia cez letné prázdniny starali o deti. O slovenskom školstve viem len z blogov, viedenské je v každej škole iné. Rok som v jednej – s podielom cudzincov cez 70% - pracoval. Komunikačné lečo spestrovalo a znižovalo kvalitu vyučovania rapídne. Aj tak, nemotivovaného učiteľa som tu nezažil.

Na politickom nebi v Rakúsku sa – v porovnaní so Slovenskom - nič nedeje. Nová vláda „nečakane“ objaví špinu pod kobercom starej. Škandál okolo ex-ministra KHG alebo Telekom Austria sa už dlho točí v tupých mlynoch. Jediný prípad, kde súd – v roku 2010 - rozhodol desať ročným trestom o „rybke“ bol Helmut E. Škoda (podľa súdu) 1,72 miliárd eúr. V júli 2011 bol zo zdravotných dôvodov prepustený.

Malé rybky = možno trest, veľké ryby = žiaden trest – to nebude slovenské špecifikum.

Vyšším životným štandardom sa ohlási aj väčšia apatia k týmto témam - hranica korupcie sa posunie do sféry, kde sa to poctivého (v zmysle: zarabajúceho "čisté" peniaze) občana bude skôr nepriamo týkať - tak ako je to tu. Viem, že treba tieto témy prežúvať.  Niekedy mám už len z nadpisov pocit, že... "život na Slovensku je asi absolútna katastrofa!?".

Ale na tých úprimných slovách je sto-krát viacej pravdy ako na prázdnych bláboloch smotánky...

...často poriadne kyslej. Jedno, na ktorej strane Dunaja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?