Smile or Die - ako industria "pozitívneho myslenia" osprosťuje svet

Autor: Miloslav Bartos | 13.4.2012 o 17:05 | (upravené 13.4.2012 o 22:26) Karma článku: 14,60 | Prečítané:  2147x

Po prečítaní tisíceho článku s opakujúcimi sa mantrami "mysli pozitívne, hneď teraz, včera bolo už neskoro - zajtra ti bude patriť celý svet", je mi potešením napísať o knihe, ktorá mi píše z duše. Rôzne návody, semináre, svojpomocné skupiny predávajú lístky na vlak štastia a úspechu do ružovej budúcnosti. Môj článok je určený tým, ktorí nie sú ani na stanici - tým, ktorí sa skrývajú najčastejšie za komentármi v diskusiách. Svôj názor ani nechcú veľmi prezentovať - prenechávajú to cestujúcim, ktorí sa na nich z okna niekedy až fanaticky škeria. Aj bez opýtania. Môj odkaz pre teba - nie si v "tom" sama resp. sám.

Negatívne zmýšľajúci urobí z jedného problému dva, premotivovane pozitívne mysliaci urobí z jedného nula. Kniha odporúča stred - reálne vnímanie. Nič neočakávaného. Veriť a snažiť sa o uspokojujúce (vy)riešenie toho jedného - bez odignorovania. Každé riešenie je dobré, ktoré iným neuškodí. S tou prehnanou "áh, ja myslím teraz tak pozitívne"-aurou som zažil ľudí, ktorí sa sociálne diskvalifikovali - celý život je aj o problémoch, aj o takých, ktoré len čas vyrieši. A práve ich spoločné riešenie utužuje vzťahy najviac.

smile-or-die.jpg
»Buď pozitívny! Optimisti žijú dlhšie! Úspech je v tebe!« Desaťročia zvestujú poradcovia bezhraničnú silu pozitívneho myslenia. Štastie, zdravie, bohatstvo a úspech v práci - je dosiahnuteľný pre každého. Samozrejme, ak náš základný postoj je pozitívny. Každý si je sám na vine, kto má starosti a hľadá ich pôvod mimo seba...

Ehrenreich píše o jej vlastných skúsenostiach, keď ochorela na rakovinu, ako jej bolo odporúčané, ju "objať". S príkazom, čo musí počas toho cítiť.

O amerických Mega-Churches a Prosperity Gospel.

Nezabudla ani na známe mená v tejto oblasti - Rhonda Byrne (The Secret), Joseph Murphy, Napoleon Hill, Dale Carnegie, ktorí ich tvrdenia označujú za nezmeniteľné (a dokázané) zákony vesmíru. Niektorí skončia po týchto "brainwash"-seminároch na psychiatrii. Je to proste biznis.


Plodnú diskusiu oboch frakcií som ešte nezažil - totiž bariéra "Cisárových nových šiat" je neprelomiteľná. Kto nevidí tú univerzálnu použiteľnosť, nadbožskú silu "pozitívneho myslenia", všelieku na všetko - ten je hlúpy, nie jedným z nás, sám si škodí, áh, najlepšie sa mu vyhnúť. Toľko podtón klasickej propagandy "Smile or Die"-industrie.

Zbožňujem dážď, od frflajúcich sa viacej učím ako od (niekedy falošne) usmiatych. Nenadávam, keď mešká vlak, mám momentálne zopár problémov, z toho jeden veľký. Rád čítam náhodne články o pozitívnom myslení, hlavne, keď je tam kopec konkrétnych rád ~ hneď mi je lepšie, keď to dočítam. Uvedomím si, ako oslobodzujúce je žiť bez nich.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?